
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 850 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 5.5 g |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 449573
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07490
Ext.Price$0.07490
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07490 | $0.07490 |
| 10 | $0.04320 | $0.43200 |
| 50 | $0.03016 | $1.50800 |
| 100 | $0.02616 | $2.61600 |
| 500 | $0.01942 | $9.71000 |
| 1000 | $0.01643 | $16.43000 |
| 3000 | $0.01425 | $42.75000 |
